Dobrý pocit
Váš košík zatím neobsahuje žádné dobro.
Změníte to?
  • Úvod
  • Barbara Nesvadbová napsala výpravnou knížku pro děti. Hlavní hrdinkou je holčička zachraňující planetu

Barbara Nesvadbová napsala výpravnou knížku pro děti. Hlavní hrdinkou je holčička zachraňující planetu

Na pulty knihkupectví právě zamířila unikátní kniha pro děti s názvem Mia a svět od autorek Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové. Poutavý příběh děti provází současným světem takovým, jakým je a učí je, aby měly rády svou planetu a přemýšlely o její budoucnosti. K lepšímu pochopení ne úplně lehkých a vždy veselých témat slouží zdařilé výpravné ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzana Mulíčkové. Knihu vydalo nakladatelství Albatros a jejím odborným garantem je Asociace společenské odpovědnosti.

Hlavním záměrem knížky Mia a svět je zábavnou formou přiblížit dětským čtenářům témata a Cíle udržitelného rozvoje a předat jim poselství o tom, jak žít na planetě Zemi tak, aby nám ještě nějakou chvíli zůstala. „Nepotřebuješ superschopnosti, horu svalů ani nemusíš hned zachránit celý svět. Stačí začít přemýšlet o své budoucnosti. Zní to vcelku jednoduše, co říkáš? Zamysli se nad tím, co je pro tebe důležité. Na čem ti v životě opravdu záleží a co můžeš udělat pro to, aby se to zlepšilo,“ radí v doslovu Lucie Mádlová, autorka námětu a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti, která je odborným garantem knihy.

Napínavým příběhem děti doprovází devítiletá holčička Mia, jejíž dialogy s rodiči i babičkou otevírají a vysvětlují mnoho témat týkajích se globálních změn klimatu, znečištění, úbytku biodiverzity, ale i nespravedlnosti nebo agresivity. Nastolené otázky nutí malé i velké čtenáře k zamyšlení a aktivnímu přístupu, motivují k rodinné diskusi a v neposlední řadě probouzejí zájem o naši planetu. „Hlavní hrdinka, devítiletá dívenka Mia, má před sebou velký úkol. Musí své nejbližší přesvědčit o tom, že každý může změnit svět, stačí začít tím svým malým cílem. Moc bych si přála, aby se v příběhu našly nejen děti, ale i jejich rodiče a společně se pak snažili přispět k lepší budoucnosti pro nás všechny,“ popisuje spisovatelka Barbara Nesvadbová.

Výpravné ilustrace Renáty Fučíkové i dobrý skutek

Průvodcem k přijetí a pochopení nelehkých a ne zrovna veselých témat jsou dechberoucí pohádkové ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzany Mulíčkové z Ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Prostřednictvím ilustrací jsem se rozhodla vyprávět další intenzivní příběhy, které působí jako soudobé pohádky. Za nejsilnější považuji ilustraci ledních medvědů, matky a mláděte, pod oblohou znečištěnou uhlíkovými stopami za letadly. Ledové kry se rozpadají a vzdalují od sebe, mládě se nevratně vzdaluje od matky. Myslím, že tohle je obraz, který mohou malé děti pochopit. A mohou díky němu apelovat na své rodiče, aby mysleli na udržitelnost planety,“ popisuje ilustrátorka Renáta Fučíková.

Knihu vydalo nakladatelství Albatros společně s Asociací společenské odpovědnosti jako součást k doprovodné kampani letošních Cen SDGs. „Knížka Mia a svět je v mnoha ohledech pozoruhodná. Klade si nemalé cíle – chce nejen pobavit a poučit, ale především zaujmout, nadchnout a změnit. Doufejme, že se jí to bude dařit, autorky odvedly velký kus práce a knížka má skvěle nakročeno,“ říká Petr Eliáš, šéfredaktor nakladatelství Albatros.

Z každého prodaného výtisku putuje 50 Kč ve prospěch organizace Junák – český skaut na rozvoj skautských aktivit a výprav dalších holek a kluků za lepším světem. Asociace společenské odpovědnosti ke knize nabízí také doprovodnou online hru na www.hrazalepsisvet.cz, kde se děti mohou nadále inspirovat globálními cíli.

Kniha Mia a svět je k zakoupení ve vybraných knihkupectvích, na www.albatrosmedia.cz a na www.nakuponadobro.cz za doporučenou cenu 299 Kč. Na e-shopu Nakup na Dobro si ke knížce můžete koupit i čokoládu Herufek s ilustrací Renáty Fučíkové.

Křest knihy Mia a svět se uskutečnil v rámci galavečera předávání Cen SDGs 2021 v Černínském paláci v Praze. Atmosféru křtu si můžete připomenout zde.

Mohlo by vás zajímat

Udržitelné firemní dárky na míru

Přemýšlíte, kde seženete dárky pro vaše zaměstnance a partnery? Nakup na Dobro přináší pestrý sortiment smysluplných udržitelných dárků a reklamních předmětů, které potěší nejen obdarované, ale i společnost a přírodu. Současně vytváří dobrou práci pro více než desítku handicapovaných zaměstnanců a přináší jim možnost osobního rozvoje. Na ekologické zero waste balení navazuje zcela unikátní 100% uhlíkově neutrální ekologická doprava. Zákazníci mohou minimalizovat svou uhlíkovou stopu také nákupem sazenic stromů a přispět tak na obnovu českých lesů po kůrovcové kalamitě. O výsadbu stromů se postará organizace PEFC.

Zápisník je dárek, který se vždy hodí. Ten od Forewear je vyroben ze starého oblečení, které spoustě lidí leží bezúčelně ve skříni.
Jak problémy s textilním odpadem řeší projekt FOREWEAR?

Zápisník je dárek, který se vždy hodí. Ten od Forewear je vyroben ze starého oblečení, které spoustě lidí leží bezúčelně ve skříni.  Přetváří toto oblečení v krásné a praktické recyklované výrobky, které jsou navíc ekologické a mají sociální přesah díky ušití v chráněné dílně. Projekt FOREWEAR řeší minimálně 4 zapeklité problémy. Využívá staré oblečení, které spoustě lidí leží bezúčelně ve skříni, a přetváří ho v krásné a praktické recyklované výrobky, které jsou navíc ekologické a mají sociální přesah díky ušití v chráněné dílně. A taky vám vyřeší věčné dilema, jaký smysluplný firemní dárek pro tento rok či událost zase vymyslet. Celý projekt má ale daleko větší pozitivní dopad.

Barbara Nesvadbová napsala výpravnou knížku pro děti. Hlavní hrdinkou je holčička zachraňující planetu

Na pulty knihkupectví právě zamířila unikátní kniha pro děti s názvem Mia a svět od autorek Barbary Nesvadbové a Lucie Mádlové. Poutavý příběh děti provází současným světem takovým, jakým je a učí je, aby měly rády svou planetu a přemýšlely o její budoucnosti. K lepšímu pochopení ne úplně lehkých a vždy veselých témat slouží zdařilé výpravné ilustrace Renáty Fučíkové, Evy Bartošové a Zuzana Mulíčkové. Knihu vydalo nakladatelství Albatros a jejím odborným garantem je Asociace společenské odpovědnosti.

Jak vybavit děti do školy prakticky, originálně a navíc odpovědně? Pořiďte jim školní potřeby na Nakup na Dobro

Prázdniny utekly jako voda a nespočet rodičů si nyní láme hlavu nad výběrem vhodných školních pomůcek. Jak se správně zorientovat v nepřeberném množství nejrůznějších značek i materiálů? V první řadě zkuste myslet ekologicky a ekonomicky zároveň. Na trhu je totiž celá řada produktů, které vašim potomkům můžou věrně sloužit i několik let. A navíc jsou šetrné k naší planetě. Vhodnou inspiraci najdete na e-shopu Nakup na Dobro, kde ke spoustě udržitelných vychytávek (nejen) do školy, můžete rovnou přikoupit také trochu dobra pro ostatní. A co je tu k mání pro školáky?

Náhodný výběr dobra

Detail
Ateliér paletky
Hodiny KUKU

 

Hodiny ze spárovky z malajského dubu a hřebíky z jednocestných palet. Každý kus je originál.

2 235 Kč
Detail
Detail
Green Smile
Kapsa na svačinu Dvojrohlík - Liška v lese

Svačinová kapsa je skvělou náhradou za plastové sáčky a jednorázové ubrousky. Do kapsy se vejdou dva rohlíky nebo housky.

180 Kč
Detail
Detail
.pepper..field
Sada s mlýnkem z českého jasanu

Ručně vyráběný mlýnek z českého masivního jasanu,  české zkumavky s 3 x 75 g všech Kampotských pepřů a krabička z Poličky.

3 499 Kč
Detail
Detail
Tichý svět
Káva Nakup na Dobro z Tiché kavárny

První pražská kavárna s neslyšící obsluhou nabízí jedinečnou směs kávy, namíchanou pouze pro tento e-shop.

145 Kč
967 Kč/1kg
Detail